Po pandémii kovidu počet dodávok na cestách citeľne narástol

Podľa rôznych zdrojov išlo o 23 % nárast voči pred-pandemickej dobe. Aj keď dodávky nemusia mať vyššiu mieru zaznamenaných nehôd, s určitosťou sú však pre iných účastníkov ako chodci či cyklisti menej bezpečné. A keďže mnoho z tých nehôd je práve v mestách, ochrana zraniteľných účastníkov podľa Euro NCAP je prvoradá.

10 najbezpečnejších dodávok - zoznam vás prekvapí

Konzorcium spolupracuje aj s magazínom What Van a spoločne posudzovali a vyhlásili desať najbezpečnejších dodávok v takzvanej ankete Safety Award 2024.

Ktoré to sú?
Fiat Ducato (2022), Ford Transit (2021), Ford Transit Courrier (2023), Levc VN5 (2020), Mercedes-Benz Sprinter (2018) a Vito (2014), Nissan Primastar (2022), Renault Traffic (2014), VW Crafter (2017) a Transporter (2019).

Bezpečnostné prvky nie sú pri dodávkach štandardom

Tie získali najlepšie možné hodnotenia, a to nielen pre pasažierov, ale aj pre iných účastníkov cestnej premávky. Do posudzovania zahrnuli okrem štandardnej aj príplatkovú bezpečnostnú výbavu a ich dostupnosť na trhu. Nie všetky dodávky však mali vo výbave detekciu chodcov, detekciu mŕtveho uhla či asistenti na udržiavanie v jazdnom pruhu.

Pripomenutie na nezapnutie bezpečnostných pásov je v štandarde pre vodiča, avšak nie každá dodávka ho má aj pre pasažierov. Všetky tieto bezpečnostné systémy konzorcium testuje a vytýka, ak ho nemajú vozidlá vo výbave. Cieľom Euro NCAP je nakoniec poskytnúť lepšie informácie pre kupujúcich a tiež pre fleetové organizácie, ktoré by mohli zaujať svojich zákazníkov práve bezpečnejšími dodávkami.

Zdroj: Euro NCAP