Elektrické ťažké nákladné autá predstavujú riešenie pre dopravcov, ktorí hľadajú tichý, bezemisný spôsob prepravy nákladov do oblastí, kde by sa s klasickým naftovým motorom nemohli dostať, prípadne absolvujú trasu s mnohými zastaveniami, či rozbiehaniami a častým zastavovaním. Skrátka pre situácie, pri ktorých ťahajú naftové pohony za kratší koniec. Ako predpovedajú odborníci, určite majú budúcnosť (podporenú aj aktuálnou a pripravovanou legislatívou na úrovni EÚ), pre kľúčové automobilky je preto nevyhnutné, aby sa priebežne venovali ich vývoju, výrobe a predaju. Výnimkou nie je ani Renault Trucks.

Dojazd elektrického nákladného Renaultu môže byť až 500 km. Podmienkou je jedno hodinové dobíjanie počas prestávky (napr. pri nakladaní alebo vykladaní tovaru).

S novým logom na kabíne

Sériovú výrobu svojich nových elektrických nákladných áut Renault odštartoval vo francúzkom meste Bourg-en-Bresse severovýchodne od Lyonu. Miestny výrobný závod Renaultu tu funguje už od roku 1964, po veľkých investíciách automobilky je však pripravený na špeciálnu sériovú výrobu modelov T E-Tech a C E-Tech, čo sú ťažké nákladné vozidlá určené pre regionálnu distribúciu a stavebný sektor. Od konvenčných naftových verzií sa, okrem iného, odlišujú aj špeciálnym lesklým plochým logom na čiernom pozadí. Výkonové rozpätie ich trakčných elektromotorov siaha od 330 kW/449 k po 490 kW/666 k, prichádzajú so znakmi náprav 4x2, 6x2 a 8x4, celkovou hmotnosťou 44 ton a energiu môžu čerpať zo štyroch alebo šiestich li-ion akumulátorov s kapacitami 390 a 540 kWh (nabíjať sa dajú výkonom 250 kW). Dojazd na jedno nabitie je normovaných 300 km, prípadne 500 km (za predpokladu jedného hodinového nabíjania počas rozvážky). Zaujímavosťou je, že elektrické verzie E-Tech vznikajú na rovnakej výrobnej linke ako naftové verzie, až následne sa na finálne úpravy presúvajú do vyhradenej zóny, kde absolvujú dodatočné úpravy súvisiace s ich elektrifikáciou. Po dokončení prechádzajú rovnakými testovacími procedúrami a testovaním ako konvenčné verzie s naftovými motormi.

Galéria
Galéria
Galéria
Galéria

Galéria: 3 obrázkov